Wiedza bez zadawania pytan?

17.10.2012

Czekamy na danie główne już ponad 20  minut. Umieram z głodu. Podczas krótkiej wymiany zdań wiadomo, co kto zamówił i wydaje się jasnym, które danie wydłuża czas oczekiwania. Podejrzana jest kaczka. Niemal jesteśmy pewni. Jak?

 

Jak często myślimy, że dzięki obserwacji i inteligentnej dedukcji po prostu wiemy. To oczywiste, że kaczka wymaga najwięcej wysiłku kucharza. Im dłużej czekamy, tym bardziej jesteśmy tego pewni. Zatem po co pytać skoro to oczywiste!

Pytania mogą świadczyć o naszej niewiedzy, a my chcemy być postrzegani jako osoby, które wiedzą. Pytania mogą być marnotrawstwem czasu. Pytania to 'wysiłek emocjonalny’ związany z rozpoczęciem rozmowy, aktywnym słuchaniem. Jeżeli myślisz w ten sposób to zatrzymaj się i pomyśl. Dlaczego? Brak pytań oznacza, że nigdy nie możesz być pewien, że wiesz. Bez pytania nie jest możliwym zdobyć wiedzę. Zapytaj, a zdziwisz się tym, czego się jeszcze dowiesz lub / i jak się myliłeś.

Epilog historii o daniu z kaczki:

W końcu zapytałam kelnera, jaka potrawa powoduje taki długi czas oczekiwania. Nie uwierzycie! Winne były krewetki z warzywami i ryżem. Byłam jesną z osób, która je zamówiła.