Piosenka o tym, żeby nie przegapić szansy

21.02.2015

Jak to się zaczęło? Wpadła. Jak burza. I już miała w rękach Spowiedź sukienki. Już z wiersza powstała piosenka. Jak?

Przecież to miał być wiersz. I najlepiej do szuflady. Jak to się stało, że został piosenką? Że Monika ją wyśpiewała?

A! Nie interesuje Cię jak powstają piosenki, ale jest to opowieść o tym, jak nie przegapić szans, które dzieją się każdego dnia.

Pewnego dnia Monika, która śpiewa od zawsze, zapytała, czy nie mam tekstu. Jasne, że nie mam! Mam kilka wierszy w szufladzie i jeden wydany tomik. Jednak Monika, którą znam od szkoły średniej, była przekonana, że coś mam, więc nie odpuściła. Podesłałam jej Spowiedź sukienki, wiersz napisany kilka lat temu. I zaczęło się dziać!

Za chwilę usłyszałam o młodym Szwedzie, który już komponuje muzykę do wiersza. Kiedy usłyszałam muzykę skomponowaną przez Emila Forsvalla, zatkało mnie. Kiedy usłyszałam Monikę jak śpiewa, wiedziałam, że mój wiersz się spełnił i odnalazł swoje właściwe przeznaczenie. Nie dzięki mnie, ale dzięki Monice, która chwyciła szansę i jeszcze dała ją innym, m.in. mnie.

Czego mnie to nauczyło? Że niezwykłe rzeczy dzieją się:

kiedy jesteśmy otwarci na nowe szanse (to nic, że nigdy nie pisałam piosenek),

dzięki ludziom, którzy decydują się na sojusze, współpracę i wzajemnie się uzupełniają (nie można ich przegapić!),

dzięki zaufaniu do drugiego człowieka (lepiej zaufać i przeżyć niż zostać z 'dobrze znanym’).

 

Myślałam, że będzie to jednorazowa przygoda, ale nic z tych rzeczy. Gdybyś znał Monikę, nie pytałbyś, dlaczego. Potem przyszła wymagająca od nas piosenka Czekanie z muzyką Adama Urbanowicza. Poznałam kolejną osobę, która komponuje – głównie muzykę instrumentalną – ale przyjął wyzwanie skomponowania muzyki do tekstu:

Cóż…muzyka to melodia, harmonia, czas i dźwięki…Zabierając się za pisanie muzyki do tekstu należy przede wszystkim poszukać TEGO muzycznego czegoś w danym tekście, czyli rytmu, melodyki oraz ewentualnie…, a może przede wszystkim rymów i rytmu danego wiersza, tekstu…

 

Kiedy czytam słowa Adama jestem przekonana, że z melodią jest jak z życiem. Każdy z nas jest twórcą, ale potrzebujemy drugiego człowieka, aby lepiej opowiedzieć sens swojego życia. Szukajmy tego czegoś, naszego rytmu i naszego dream team’u, czyli osób, którzy sprawiają, że stajemy się lepsi i dajemy coś od siebie innym: niepowtarzalną opowieść. Co Monika mówi o dobrych piosenkach?

Zawsze trzeba mieć coś do powiedzenia. Zarówno tekstowo, jak i interpretacyjnie. Umieć opowiedzieć historię podroży, jaką jest przestrzeń piosenki.

 

Jestem po wysłuchaniu kolejnej kompozycji Adama do wiersza Knowledge. Też mi go Monika wyrwała sprzed nosa, bo miał poczekać kilka lat na swoje entre. Wiem, że kiedyś, za kilka lat, kiedy starość poskąpi mi wigoru, ale nie marzeń, przygotuję pyszną kolację, nakryję stół i zapalę kilka kremowych świec, a potem poproszę go do tańca. Do piosenki Knowledge. Usłyszę Monikę. Pomyślę o Adamie. O życiu…

 

A gdybym powiedziała, że nic nie mam? A gdyby Monika nie była uparta? Wiedz, kim jesteś, ale nie definiuj siebie do końca. Ja nigdy nie przypuszczałam, że będę tekściarą, a jednak…

Kiedy zapuka szansa, nawet jeżeli nigdy tego nie robiłeś, odpowiadaj: dobra!

Monika Bajer

Adam Urbanowicz

Tagi:, , , ,