Nowa wersja SWOT

09.01.2014

W życiu chodzi o dostrzeżenie, a czasami odkrycie lub poszukanie, swojej osobistej Super Okazji, czyli zastosuj SO zamiast SWOT.

S jak SUPER mocne strony.

To one są Twoją wyjątkową siłą i decydują o powodzeniu. Buduj swój sukces na swojej wiedzy, doświadczeniu, umiejętnościach. Inwestuj w rozwijanie umiejętności, które już masz.  Bądź świadom siebie, bo stąd wypływa pewność, która jest potrzebna w realizacji każdego zadania. Zapewnia nam wytrwałość i konsekwencję w działaniu. Jeżeli chcesz osiągać cele, to S jest Super priorytetem. Pytaj siebie:

Dlaczego chcę to zrobić?

Co sprawia, że uda mi się to zrobić?

W czym jestem dobry?

Paradoksalnie łatwiej przychodzi nam określenie naszych słabych punktów. Zwykle nie mamy problemów z określeniem, co należy poprawić i czego nam brakuje. Ta przeklęta litera W ( Weakness) natrętnie poddaje w wątpliwość nasze plany, bo skoro tyle w nas słabości. Skreślamy W, bo najistotniejsze są nasze mocne strony.

O jak OKAZJA

Okazja, czyli po prostu szansa na spełnienie, jest naszym motorem napędowym. Dla okazji na szczęście chce się żyć. Tu jest energia i zaangażowanie. Łap okazję znaczy działaj. Jest realną obietnicą wykorzystania tego, co mamy i co jest dostępne w otaczającym nas świecie. Pytaj siebie:

Jaką szansę dostrzegam?

Jaką korzystną zmianę wprowadzę w życie?

Dlaczego tak bardzo chcę ją wykorzystać?

Zagrożenia tylko wstrzymują nas przed działaniem. Tak jak słabości jasno komunikują, dlaczego tego nie robić. W wielu osobistych przypadkach życiowych i biznesowych dochodzę do wniosku, że SWOT to takie narzędzie, które jasno pokaże, że nie warto nawet próbować. Aż strach pomyśleć ile wspaniałych okazji przeszło nam koło nosa z powodu strachu przed porażką.

 

Tagi:, ,