Komunikacja – za co jesteś odpowiedzialny?

16.10.2015

„Jesteście odpowiedzialni za to, co powiedzieliście, a nie za to co inni zrozumieli.” Jeżeli się z tym się zgadzasz, to brak ci według mnie podstawowej wiedzy o komunikacji.

Zapewne wiesz, że komunikacja to proces, w który zaangażowane są dwie strony lub więcej i każdy, kto w niej uczestniczy bierze część odpowiedzialności za komunikację. Również ty.

 

Gdzie zaczyna się komunikacja?

Komunikacją nie jest komunikat jednostronny przez ciebie wypowiedziany. Komunikacja to złożony proces. Twoje słowa to tylko element tego procesu.

Prawdziwa komunikacja zaczyna się po wypowiedzeniu słów przez ciebie, a nie kończy się na ich wypowiedzeniu.

Wypowiadając słowa zawsze zastanów się, jak inni je zrozumieją, bo przecież do nich i dla nich je wypowiadasz. Myśl, jaki przyniosą rezultat i jakie mogą wywołać emocje. Bez empatii komunikacja i porozumienie z drugim człowiekiem nie istnieją.

 

Kiedy jesteś w 100% odpowiedzialny?

Jeżeli jesteś inaczej rozumiany niż chcesz być rozumiany to rozważ na ile twój komunikat jest precyzyjny, czytelny, dopasowany do odbiorcy. Zdarza się, że cała odpowiedzialność leży po twojej stronie, bo nie potrafisz komunikować. Pracuj nad tym, aby być dobrze, czyli tak jak chcesz, rozumianym.

Najważniejszym w komunikacji jest jak inni cię zrozumieli (a nie co powiedziałeś). Od tego zależy zrozumienie, porozumienie, relacje, dobry biznes, ciekawa rozmowa, etc. Nie skupiaj się na swoich słowach i sobie, ale na odbiorcy słów.

 

Ile jest twojego ego w komunikacji?

Tak, jesteś odpowiedzialny za to co inni zrozumieją, dlatego potraktuj to poważnie! Dopytuj się i upewniaj jak zostałeś zrozumiany. Bardzo rzadko w komunikacji stosujemy parafrazowanie lub bezpośrednie dopytanie, bo za często myślimy, że 'komunikacja to ja’.

Jeżeli wypowiadasz swoje słowa dla siebie samego i twoje ego aż rośnie słuchając samo siebie i mówi ci: „dobrze mówisz, a jak cię nie rozumieją, to ich sprawa”; to znaczy, że w ogóle nie rozumiesz, czym jest komunikacja. Może zacznij od schematu komunikacyjnego Jakobsona?

Tagi:, , ,